Ebru Ceylan 77’nci Cannes Film Festivali’nin jürisinde

Bu yıl 14-15 Mayıs tarihleri arasında 77’ncisi düzenlenecek Cannes Film Festivali’nde Ana Yarışma’ jürisinin tamamı açıklandı.

Artı Gerçek’in haberine göre, geçen yılın Oppenheimer filmiyle birlikte yılın en çok konuşulan yapımlarından biri olan Barbie filminin ABD’li yönetmeni Greta Gerwig’in jüri başkanı olarak açıklandığı festivalin jürisinde yer alacak isimlerin tamamı bu sabah Paris’te açıklandı.

EBRU CEYLAN, ‘ANA YARIŞMA’ JÜRİSİNDE

Bu yıl, Scorsese’nin ‘Dolunay Katilleri’ filmindeki performansıyla Altın Küre kazanan ve geçen yılın adından söz ettiren performanslarından birine imza atan Lily Gladstone, James Bond serilerinden Casino Royale’de ve Bernardo Bertollucci’nin kült filmi Dreamers’daki performansıyla akıllara kazınan dünyaca ünlü fransız oyuncu Eva Green ve ‘Caramel’, ‘Peki Şimdi Nereye Gidiyoruz’ gibi Ortadoğu sinemasında feminist temalı kadın filmleriyle tanınan Lübnanlı yönetmen Nadine Labaki’nin de aralarında bulunduğu jüride senarist ve fotoğrafçı Ebru Ceylan da yer alacak. Jüride ayrıca, Altın Palmiye ödüllü Japon yönetmen Hirokazu Kore-eda ve Juan Antonio Bayona da bulunuyor.

JÜRİ, 22 FİLMİ DEĞERLENDİRECEK

14 Mayıs salı günü başlayacak festivalde jüri, aralarında Francis Ford Coppola’nın “Megalopolis”, David Cronenberg’in “The Shrouds”, Yorgos Lanthimos’un “Kinds of Kindness”, Jacques Audiard’ın “Emilia Perez”, Michel Hazanavicius’un “The Most Precious of Cargoes”, Paolo Sorrentino’nun “Parthenope”, Sean Baker’ın “Anora” ve Ali Abbasi’nin “The Apprentice” filmlerinin de bulunduğu Cannes Ana Yarışması’ndaki 22 filmi değerlendirecek.

Jüri, 25 Mayıs’taki kapanış töreninde, en iyi film için Altın Palmiye de dahil olmak üzere yarım düzineden fazla kategoride kazananları açıklayacak.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir