Orient Express’e ‘lüks’ piyangosu

Fransa başta olmak üzere 81 ülkede, lüks markaların ismi olan LVMH, Accor ile Orient Express markasını geliştirmek için güçbirliği yaptı. Bu güç birliğini “stratejik bir ortaklık” olarak niteleyen iki şirket sadece lüks tren markası değil deniz taşımacığılı ve konaklama alanında da işbirliği yapacaklarını açıkladı.

LVMH’nin “1883 yılında kurulan Orient Express markasına, gelecekteki otelleri ve trenleri işletecek şirkete ve iki yelkenli geminin sahibi olacak kuruluşa stratejik bir yatırım” yoluyla Accor ile işbirliği yapacağı söylendi. İlk gemi şu anda Fransa’da yapım aşamasında. Accor, Orient Express markasını 2022 yılında satın almıştı. Efsanevi lüks tren Orient Express, 1883-1977 yılları arasında faaliyet göstermiş ve Paris’i İstanbul’a bağlamıştı. Accor, LVMH ile birlikte Orient Express adı altında Roma ve Venedik’te lüks oteller açmayı planlıyor. Ayrıca bu otellerin küresel çapta daha fazla noktada açılacağına da vurgu yapıldı.

Yatırım itici güç

Accor Grup Başkanı ve CEO’su Sebastien Bazin yaptığı açıklamada “Orient Express 140 yıl önce kurulduğu günden bu yana bir efsane. Bugün LVMH ile birlikte, yeni ufuklar keşfetme ve bu heyecan verici yolculukta yeni bir sayfa açıyoruz” dedi.

LVMH grup başkanı ve CEO’su Bernard Arnault da, ortaklığın “bu seyahat ikonunun yenilenmesini” hızlandırmayı amaçladığını söyledi. Arnault açıklamasında, “Orient Express başlangıcından bu yana macera ve zarafeti temsil ediyor. Adı kültürel mirasımızın bir parçası haline geldi ve en büyük sanatçılar için bir ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Bu seyahat ikonunun yenilenmesini hızlandırmak için Accor ile ortaklık yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Gruplarımızın her biri Orient Express’i misafirperverlik sanatının zirvesine taşımak için uzmanlıklarının en iyisini ortaya koyacak” ifadelerini kullandı. İlk Orient Express yelkenli gemisinin denize indirilmesi 2026  olarak belirlendi. LVMH, iştiraki Belmond aracılığıyla Venedik Simplon-Orient-Express lüks tren hizmetini zaten işletiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir