Sinovac, Türkiye’nin hepatit A ve suçiçeği aşılarını tedarik edecek

Kovid aşısı ile tanınan Çinli aşı şirketi Sinovac, Türkiye’nin hepatit A ve suçiçeği aşılarının tedarikine yönelik ihaleyi kazandığını duyurdu.
Dünyanın en önemli aşı üreticilerinden biri olan Çinli aşı şirketi Sinovac, Türkiye’nin hepatit A ve su çiçeği aşılarına yönelik uzun vadeli tedarik projesine yönelik başarılı teklifiyle uluslararası iş birliğinde önemli bir kilometre taşına imza attığını duyurdu .

30 MİLYON DOZ AŞI ÜRETİM ÜSSÜ

İhaleyi 24 Mayıs’ta Sinovac ile bir Türk ortağının ortak girişimi olan ve Türkiye’de yıllık 30 milyon doz aşı üretim üssü bulunan KeyVac kazandı . Halk sağlığı sektöründe Çin ile Türkiye arasındaki güçlü işbirliğinin bir kanıtı olan proje , Sinovac’ın yurtdışı pazarlara aşı tedarik etmek için yıllar süren çabalarının ardından geliyor .

NİSANDA RESMİ OLARAK AÇIKLANDI

İnsan aşılarının üretimini ve tedarikini yerelleştirmeyi amaçlayan Türkiye, Aralık 2023’te hepatit A ve suçiçeği aşıları için açık ihale programı başlattı. İhale, yoğun rekabetin ortasında KeyVac’ın başarılı teklif sahibi olarak ortaya çıkmasıyla 2 Nisan 2024’te resmi olarak açıldı. 24 Mayıs da ise kazanan açıklandı.

‘’TÜRK HÜKÜMETİ VE HALKININ TAKDİRİNİ KAZANDIK’’

Sinovac’ın baş işletme sorumlusu Yang Guang , projenin başarısının şirket için uluslararası işbirliğini ilerletmede çok önemli bir adım olduğunu ve Çin aşı şirketlerinin küreselleşmesinde önemli bir kilometre taşı olduğunu söyledi .
Yang sözlerine şöyle devam etti:

” Başarılı teklif, Sinovac’ın aşı ürünlerinin, hizmetlerinin ve teknolojik yeteneklerinin, ülkenin kalıcı aşı talebini büyük ölçüde karşılamak için Türk hükümeti ve halkının takdirini ve güvenini kazandığını gösteriyor ”

Sinovac, 2013 yılından bu yana Türkiye’de hepatit A aşılarının tedarikine yönelik ihalelerde aktif olarak yer alıyor ve yerel üretim ortaklıkları araştırıyor.

Sinovac, 2020 yılından bu yana Türkiye’ye sürekli olarak toplam yaklaşık 94 milyon doz olmak üzere COVID-19 aşıları, hepatit A aşıları, grip aşıları ve suçiçeği aşıları tedarik etti .
Sinovac ve yerel bir ortak, 2021 yılında KeyVac’ı kurdu ve 29.500 metrekarelik üretim üssüne 100 milyon dolar yatırım yaptı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir