İsa Karakaş: Açlık sınırının bile altında kalan asgari ücret, mevcut yasal düzenlemeye de aykırıdır

Türkiye Gazetesi yazarı İsa Karakaş, temmuz ayında asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin yazdığı yazısında, ”Açlık sınırının bile altında kalan asgari ücret, mevcut yasal düzenlemeye de aykırıdır. Netice itibarıyla asgari ücretin temmuz ayında gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel olan %25 oranında güncellenmesi her yönden zaruridir” dedi. 

Gelir eşitsizlikleri ve fakirleşme göz önüne alındığında asgari ücrete düzenleme yapılması gerektiğini ifade eden Karakaş, şunları söyledi:

”Son yıllarda gittikçe bozulan gelir dağılımına bağlı olarak çalışanlar ve emekliler aleyhine ortaya çıkan yüksek gelir eşitsizlikleri ve fakirleşme de dikkate alındığında asgari ücretin mutlaka giderilmesinin elzem olduğu ortaya çıkmaktadır. Nitekim geçtiğimiz günlerde toplanan Çalışma Meclisinde Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan’ın bu toplantılarda özellikle emekçiler aleyhine gittikçe bozulan gelir dağılımı ve yoksullaşma ile asgari ücretin belirlenme şekline ilişkin sözleri damgasını vurmuştur. Sayın Arslan’ın gerçek durumu ortaya koyması son derece hayati ehemmiyet arz etmektedir. Asgari ücretin artık ortalama ücret hâline geldiği izahtan varestedir. Bu minvalde tüm emekçileri yakından ilgilendiren Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısı incelendiğinde emekçilerin zayıf şekilde temsil edildiği ve fazla bir etkinliğinin olmadığı her yıl yapılan toplantılarda açıkça ortaya çıkmaktadır. Zira hükûmet işveren temsilcileri ile birlikte oy çokluğu ile asgari ücreti belirleyebilmektedir. Bu nedenle tüm işçi konfederasyon temsilcilerinin de komisyonda temsil edilmesi ve komisyonun karar alma şeklinin değiştirilmesi gerekmektedir.”

Yasa gereği asgari ücretin zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek miktarda olması gerektiğini belirten Karakaş, ”Bu bağlamda açlık sınırının bile altında kalan asgari ücret, mevcut yasal düzenlemeye de aykırıdır. Netice itibarıyla asgari ücretin temmuz ayında gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel olan %25 oranında güncellenmesi her yönden zaruridir. Aksi takdirde ilk 6 ayda %25’lik kayıpla hâlen 17 bin TL olan asgari ücrette fiilen oluşacak 4.250 TL’lik kayıpla tüm sene boyunca emekçilerin rahat nefes almaları mümkün olmayacaktır” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir